Categories

CIU Individual Billiards Championship

Year Winner Club Score Finalist Club
2008 Martin Goodwill Chippenham Gladstone Liberal 810-667 Robin Wilson Stockton Buffs
Details 2007 Martin Goodwill Chippenham Gladstone Liberal 914-621 Robin Wilson Stockton Buffs
Details 2006 Billy Bousfield Stockton Blytheholme 1055-552 Phillip Welham Swaffham Ex-Servicemens Club
Details 2005 Phillip Welham Swaffham Ex-Servicemens Club 994-579 Simon Snee Stockton Blytholme
Details 2004 Jack Hedley Maidenhead Ivy Leaf Club 896-478 Simon Snee Blytholme Club, Stockton
Details 2003 Jack Hedley Maidenhead Ivy Leaf Club 692-602 Darren Kell Acklam Garden City Social
2002 Lee Lagan North Ormesby Inst 1131-636 Tony Mackinder North Ormesby Inst
Details 2001 Lee Lagan North Ormesby Inst 962-886 Peter Shelley Ball Green WMC
Details 2000 Darren Kell Acklam Garden City SC 584-569 Geoff Charville Acklam Garden City SC
Details 1999 Tony McKinder Nth Ormesby Inst 714-581 Lee Lagan Nth Ormesby Inst
1998 Neal Rewhorn Hinckley Central 826-706 Darren Kell Beechwood & Easterside
1997 Darren Kell Beechwood & Easterside 976-583 David Edwards Mountain Ash WMC
1996 Chris Shutt North Ormesby Inst 1713-574 Jack Hedley Maidenhead Ivy Leaf
1995 Martin Goodwill Newport & District 962-592 Dave Burgess Sarisbury Green Soc
1994 Martin Goodwill Newport & District 1128-672 M Westhorpe Newport & District
1993 Martin Goodwill Newport & District 757-444 Peter Shelley Burslem Suburban
1992 Martin Goodwill Newport & District 1299-532 N Hayward Nth Ormesby Inst
1991 Martin Goodwill Newport & District 995-472 Alf Nolan Western SC
1990 David Edwards Mountain Ash WMC 928-782 Peter Shelley Burslem Suburban
1989 Alf Nolan Western Social 572-563 David Edwards Mountain Ash WMC
1988 Peter Gilchrist North Ormesby Inst 1201-724 David Edwards Mountain Ash WMC
1987 David Edwards Mountain Ash WMC 980-641 Alf Nolan Western SC
1986 David Edwards Mountain Ash WMC 891-781 E Birkenhead Darnall Lib
1985 Bob Close Western Social 696-566 Alf Nolan Western SC
1984 Bob Close Western Social 997-602 Norman Dagley Hinckley Lib
1983 Bob Close Western Social 1053-392 Alf Nolan Western SC
1982 Bob Close Western Social 1104-431 Ken Cockerill Western Social
1981 Norman Dagley Hinckley Regent 1454-477 John Maughan Carlisle WMC
1980 Norman Dagley Hinckley Regent 1058-724 Bob Close Western Social
1979 Norman Dagley Hinckley Regent 1075-688 Bob Close Western SC
1978 Norman Dagley Hinckley Regent 1198-438 Steve Davis Plumstead Common
1977 Norman Dagley Hinckley Regent 984-754 Dave Burgess Portsmouth Radical
1976 Norman Dagley Hinckley Regent 990-748 Bob Close Western SC
1975 Norman Dagley Hinckley Regent 1234-541 Willie Ward Hinckley Lib
1974 G M Nip Wright Skegness WMC 1005-622 Norman Dagley Hinckley Lib
1973 Roy Oriel Mountain Ash WMC 745-743 Willie Ward Hinckley Lib
1972 Norman Dagley Hinckley Regent 822-584 Alf Nolan Blaydon & District
1971 Alf Nolan Blaydon & District 755-648 Roy Oriel Mountain Ash WMC
1970 Norman Dagley Hinckley Regent 1193-634 Roy Oriel Mountain Ash WMC
1969 Alf Nolan Blaydon & District 741-638 Norman Dagley Hinckley Lib
1968 Alf Nolan Blaydon & District 673-501 Willie Ward Blaydon & District
1967 Alf Nolan Blaydon & District 885-411 Tom Jones Danycraig Labour
1966 Norman Dagley Hinckley Regent 713-702 Alf Nolan Blaydon & District
1965 Reg C Wright Hinckley Regent 943-573 Brian Simpson Blaydon & District
1964 Norman Dagley Hinckley Regent 894-703 Geoff Thompson Leicester Rly
1963 Alf Nolan Blaydon & District 705-495 Reg C Wright Hinckley Regent
1962 Alf Nolan Blaydon & District 1053-546 Bill K Eady Finedon Allen Road
1961 Willie Ward Ashington Excelsior 881-668 Harry King Hinckley Regent
1960 John Sinclair Ashington Excelsior 896-725 Brian Simpson Ashington Excelsior
1959 Roy Oriel Mountain Ash WMC 1113-723 Jack Sinclair Ashington Excelsior
1958 Jack Sinclair Ashington Excelsior 771-587 Dennis Jenkins Stechford Social
1957 Jack Lambert Hillfoot WMC 917-553 L Pole Willesden WMC
1956 Alf Nolan Usworth WMC 872-788 Reg C Wright Hinckley Regent
1955 Brian Simpson Usworth WMC 882-651 Walter Smith Kingston on Thames
1954 Reg C Wright Hinckley Regent 784-650 Alf Nolan Usworth WMC
1953 Alf Nolan Usworth WMC 1000-559 Reg C Wright Hinckley Regent
1952 Harry King Hinckley Regent 1000-719 M Herbert Hinckley Regent
1951 Reg C Wright Hinckley Regent 1000-897 George Cranstone Hunwick WMC
1949 Victor Muff Huddersfield Dyers 1000-883 Reg C Wright Hinckley Regent
1948 Tom Jones Hayes WMC 1000-942 W Kasher Hunwick WMC
1947 Charles Jacques Kettering Midland Band 500-496 Victor Muff Huddersfield Dyers
1946 Tom Jones Hayes WMC 500-403 G Fowler Eastmoor WMC
1945 Howard Hayes Towncroft WMC 500-471 B Alderson Towncroft WMC
1944 S Green Moorthorpe Empire 500-457 Tom Jones Hatcham Lib
1943 S Green Moorthorpe Empire 500-491 Tom Jones Hatcham Lib
1942 W Veall Moorthorpe Empire 500-307 W J Richardson Hatcham Lib
1941 Jimmy Dufton Stanley Central 500-307 Tom Jones Hatcham Lib
1940 Tom Jones Hatcham Lib 500-265 Jimmy Dufton Stanley Central
1939 G Ainsley Tudhoe & Spennymoor 500-378 Tom Jones Hatcham Lib
1938 J Curtis York INL 500-267 G Ossington Belgrave WMC
1937 Gladney Hoyle Thornton Lodge Bowling 500-372 F Barr Barow AEU
1936 No contest
1935 G Ossington Belgrave WMC 500-252 S Green Tow Law SC
1934 J Brindley Barnsley Central 500-438 W A Withers Penrhiwceiber BL
1933 No contest
1932 J Larter Thornhill Lees 500-412 J T Taffy Welch Stanley Empire Durham
1931 J T Taffy Welch Stanley Empire 500-260 W Apperley Willesden WMC
1930 L Hall Holbeck WMC 500-193 B Marsh Central Holburn
1929 P R Hinton Luton Social 500-300 Roy Crookson Leeds City Tramways
1928 Howard Hayes Thornes WMC 500-382 J Allmark Leeds City Tramways
1927 Roy Crookson Leeds City Tramways 500-382 J T Taffy Welch Stanley Empire Durham
1926 J Stephenson Willington WMBC 500-411 George Jackson Smawthorne Lane
1925 C Hudson Hebburn RAOB 500-481 G Fowler Thornes WMC
1924 J Daley St James & Soho 500-154 J Dick Hebburn RAOB
1923 J Dick Heburn Soc 500-154 J Webster Sth Elmsall Vill
1922 W Charlesworth Sth Elmsall Vill 500-319 W Laurie Central Holburn
1921 Sam Parr Abertillery Soc 500-122 R Winter Wheatley Hill
1920 Jossey Jayes Craghead Soc 500-356 Sam Parr Abertillery Soc